همواره افراد در معاملات به دنبال املاک یا مستغلاتی در اصطلاح ” به قیمت ” هستند. یعنی اینکه ملک ارزش قیمت گذاشته شده را داشته باشد. این موضوع ما را بر آن داشت که نسبت به عوامل موثر در قیمت گذاری املاک مطالبی را آماده سازیم.

منبع مطالب ذیل : راهنمای فنی و حقوقی نحوه ارزیابی املاک به قلم مهندس سید ایمان غفوریان

عوامل موثر در قیمت املاک:

عوامل موثر بر قیمت مسکن را می توان به دو قسمت برون بخشی و درون بخشی دسته بندی دسته بندی نمود:

 عوامل برون بخشی:

حجم نقدینگی، بازار سرمایه، بازار طلا، تحولات بازار ارز و قیمت نفت، تورم و رکود، نرخ سودآوری سایر بخش­ها، بازار فعالیت­های اقتصادی، سود سپرده ها و … را می توان به عنوان عوامل برون بخشی نام برد.

 عوامل درون بخشی:

طرح­های دولت، طرحهای شهری، رونق ساخت و ساز، قیمت مصالح، دستمزدها، هزینه تأمین منابع مالی، هزینه های اخذ مجوزها و انتظارات قیمتی (احتکار)، نرخ سود آوری مسکن در مقایسه با سایر بخش­های می­توان به عنوان عوامل درون بخشی ذکر نمود.

مطالب پیشنهادی:

قوانین وزارت مسکن و شهرسازی

توضیح انواع مال از نظر حقوقی

اصلی ترین عوامل تفاوت قیمت املاک در مناطق مختلف:

به طور معمول قیمت مسکن در میان مناطق مختلف دارای یک نظام اقتصادی متفاوت است، چنین تفاوت­هایی به پویایی اقتصادی و سطح درآمد منطقه بستگی دارد، گسترش مناطق مسکونی حواشی شهرهای بزرگ با افزایش در اندازه بازار کار آنها و نیز با رشد ظرفیت بهره وری بخش های آن شهر می باشد، رشد جمعیت نیز یک متغیر دیگر در این زمینه است که در تعیین قیمت مسکن مناطق مرکزی شهرها یعنی مناطقی که تولید و نرخ­های اجاره بالاتر است، عاملی مهم به شمار می رود.

اصلی ترین عوامل تفاوت قیمت املاک در مناطق مختلف شامل مواردی به شرح زیر است: درآمد خانوار ، هزینه ساخت وساز

شهرهای بزرگ بهترین محیط ممکن را برای آموزش، تحصیل نیروی کار و سایر موارد رفاهی و ارتقایی چشم اندازهای ارتقا فراهم می کنند، زیرا سطح بالاتر سرمایه انسانی در این مناطق با سطح های بالاتر دستمزدها و قیمت مسکن همراه است و در مناطق مختلف، تخصص بالاتر، دستمزد بالا و قیمت مسکن بالاتری را به همراه دارد. رشد شهرها و به دنبال آن تخصص بیشتر، در بلند مدت امکانات تحصیل بیشتر را فراهم می کند و موجب می شود که در شهرهای بزرگ تر، قیمت مسکن بیشتر و در شهرهای کوچکتر، قیمت ها کمتر باشد.

Leave a Reply