یک سری اسامی همواره به گوش مهندسین و فعالان حوزه ملک و املاک و مسکن آشنا است که شاید بهتر باشه تفاوت این هارو باهم بدونیم تا در جای لازم بتونیم استفاده کنیم از این واژه های خاص.

با احترام به حفظ آثار و قانون کپی رایت لطفاً برای انتشار مطالب از ذکر نام منبع غافل نشین.سپاس ویژه از شما خوبان.

منبع مطالب ذیل : راهنمای فنی و حقوقی نحوه ارزیابی املاک به قلم مهندس سید ایمان غفوریان

قوانین وزارت مسکن و شهرسازی(بخش اول : انواع طرح ها)

ماده یک: طرح جامع سرزمين

طرح جامع سرزمين، طرحي است كه شامل استفاده از سرزمين در قالب هدف‌ها و خط مشي‌هاي ملي و اقتصادي از طريق بررسي امكانات و منابع و مراكز جمعيت شهري و روستايي كشور و حدود و توسعه و گسترش شهرها و شهرك‌هاي فعلي و آينده و قطب‌هاي صنعتي و كشاورزي و مراكز جهانگردي و خدماتي و اجرای برنامه های عمرانی بخش های عمومی و خصوصی گردد. این طرح باید توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب برسد.

ماده یک: طرح جامع شهر

طرح بلند مدتي است كه در آن نحوه استفاده از اراضي و منطقه‌بندي مربوط به حوزه‌هاي مسكوني، صنعتي، بازرگاني، اداري و كشاورزي و تأسيسات و تجهيزات و تسهيلات شهري و نيازمندي‌هاي عمومي شهري، خطوط كلي ارتباطي و محل مراكز انتهايي خط (ترمينال) و فرودگاه‌ها و بنادر و سطح لازم براي ايجاد تأسيسات و تجهيزات و تسهيلات عمومي مناطق نوسازي، بهسازي و اولويت‌هاي مربوط به آنها تعيين مي‌شود . شهرداری ها مکلف به تهیه نقشه های جامع هستند. شهرداری ها وظیفه دارند از تاریخ اعلام وزارت کشور ظرف مدت سه سال نقشه های جامع شهر را تهیه نمایند.

ماده یک: طرح تفصیلی

طرحي است كه بر اساس معيارها و ضوابط كلي طرح جامع شهر نحوه استفاده از زمين‌هاي شهري در سطح محلات مختلف شهر و موقعيت و مساحت دقيق زمين براي هر يك از آنها و وضع دقيق و تفصيلي شبكه عبور و مرور و ميزان تراكم جمعيت و تراكم ساختماني در واحدهاي شهري و اولويت‌هاي مربوط به مناطق بهسازي و نوسازي و توسعه و حل مشكلات شهري و موقعيت كليه عوامل مختلف شهري در آن تعيين مي‌شود و نقشه‌ها و مشخصات مربوط به مالكيت بر اساس مدارك ثبتي تهيه و تنظيم مي‌گردد. شهرداری ها باید نقشه تفصیلی را حداکثر ظرف 2 سال پس از تصویب نقشه های جامع شهر تهیه نمایند.

ماده یک: طرح هادی

در مواردی که شهرداری دارای طرح جامع نیست از طرح هادی در جهت گسترش آتی شهر و نحوه استفاده از زمین های شهری برای عملکرد مختلف به منظور حل مشکلات حاد و فوری شهر با راه حل های کوتاه مدت و مناسب استفاده می نماید.

امیدواریم این مطلب از وبلاگ زمین پلاس برای شما مفید بوده باشد و اگر به مباحث مربوط به مسکن و ملک و املاک و … علاقه دارید وبلاگ ما را دنبال کنید.

Leave a Reply